Япония е островна държава с огромно количество история и култура, които се преплитат със съвременната й динамична репутация. Пътуването до Япония е преживяване като никое друго - от епичната пустош на Хокайдо до тропическите плажове на Окинава. Независимо дали сте любители на храната, културата, историята или природата, Япония предлага всичко. Пътуванията до Япония са във възход и е лесно да се разбере защо. Япония е островна държава, разположена в източна Азия. Състои се от голяма поредица от острови в дъга, която се простира на около 2400 км през западната част на Северния Тихи океан. Почти цялата суша е заета от четирите основни острова на страната. От север на юг това са Хокайдо, Хоншу, Шикоку и Кюшу. Хоншу е най-големият от четирите острова. Освен това има множество по-малки острови, включително остров Окинава. Националната столица Токио, разположена в източната част на централен Хоншу и е един от най-населените градове в света. Японският език е официалният език. Въпреки това по-голямата част от населението говори доста добре английски. Много знаци са на японски и английски език, а съобщенията в метрото и на железопътните гари често са и на двата езика. Йената е официалната валута на Япония. 1 лев е около 72 йени. Религията в Япония осовно е шинтоизъм и будизъм - двете основни религии, които японците често изповядват едновременно. По приблизителни данни до 80 % от населението в някаква степен спазва шинтоистки ритуали. Япония е изключително безопасна страна. Културата е подчинена на строги правила и гражданите се придържат към тях. Съвсем малки деца се возят сами в метрото. Измамите са рядкост, ако изобщо не съществуват. Макар и да е претъпкана, джебчийството и дребните престъпления не се случват извън района на летището. Българските граждани имат право на безвизов престой в Япония до 90 дни. За влизане в страната е необходим валиден паспорт и двупосочен билет. Валидността на паспорта следва да покрива целия период на очаквания престой в страната.
Столицата на Япония Токио е странна, прекрасна и понякога напълно причудлива - но точно това я прави толкова търсен град за чуждестранните посетители. В този град има какво да видите и да правите - включително горещи туристически точки като светилището Mieji, храма Sensō-ji, парка Ueno, където през пролетта се наблюдава забележителен черешов цвят, Tokyo Tower за впечатляващи гледки по залез слънце, а ако имате повече време, еднодневни екскурзии до Tokyo Disneyland или Disney Sea. След като се насладите на целия хаос и лудост, които царят в Токио, позволете си един ден, в който да се откъснете от шума и суетата и да избягате до близката планина Фуджи, за да разгледате впечатляващата планина, където всяка година много японски и чуждестранни гости правят изкачване до върха. Интересен за посещение е и замъка Мацумото - един от най-живописните замъци в Япония. Известен още като замъка на гарвана заради черната си външност, този замък е изцяло изграден от дърво и според японската традиция е построен изцяло без пирони (сглобява се като пъзел и може да бъде изцяло разглобен и сглобен). Някогашна столица на Япония, Киото е толкова идиличен, колкото може да си представите за Япония. Въпреки че очарованието на Киото се крие под днешния му оживен облик, когато тръгнете по задните улици, скоро ще откриете историята, културата и традициите, които живеят в Япония и до днес. Задължително се разходете из Гион - най-известния квартал на гейшите в Киото и абсолютна Мека за любителите на зеления чай (матча)! Тук зеленият чай се предлага във всякакви форми - сладолед, парфета, фрапета, горещи латета и други! В Киото се намира и прочутият Фушими Инари Тайра - невероятно светилище с хиляди червени порти тории, които се редят на 4-километровата отсечка до свещената планина Инари. Любителите на природата ще се насладят на бамбуковите горички.
При толкова много неща, които можете да видите и да правите в Япония, наистина е трудно да се изберат най-добрите преживявания. Кавагое е известен най-вече с добре поддържаните традиционни сгради от 17-и век. Алеята на бонбоните в града е тесен участък от града, изпълнен с традиционни сладкиши и занаятчийски магазини за бонбони. Това е чудесно място да си вземете красиви, сладки сувенири. Камакура е красив крайбрежен град, в който най-известният обект е гигантската бронзова статуя на Буда, датираща от около 13-и век. Може да се разходите из храма Хасе-дера, който се намира съвсем близо до Буда. Никко е град, включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, и си заслужава да бъде посетен. Много храмове датират от средата на VIII в. и това е добро място, където можете да планирате физически упражнения, както и да посетите езерата и планината (водопадът Кегон е красив). Планирайте да посетите: Храмът Футарасан, храмът Тошо-Гу и храмът Ринно-джи. Има и тематичен парк за нинджа-самураи - Edo Wonderland Nikko Edomura, който може да бъде забавен за децата. Снежни маймуни Джигокудани - на север от Токио може да видите снежните маймуни, които се къпят в горещите планински извори. Това е зимно и раннопролетно занимание, тъй като по-късно през годината е твърде топло, за да се хванат маймуните, които се въртят във водата. Осака е огромен град - вторият по големина в Япония, но е нещо различно от пътуването в Токио. Осака е известна със своята кулинарна сцена, така че планирайте да се храните вечер в района Дотонбори. Обмислете и посещение на замъка Осака. Химеджи е красива спирка, ако замъците и архитектурата от XIV в. ви интересуват. Това е и лесна спирка с влака-стрела. Град Химеджи е известен с красивия си замък, оцелял след редица войни и природни бедствия. Нара - исторически японски град, който през VIII в. е бил столица на Япония и в този смисъл има някои наистина зашеметяващи храмове и архитектура. Много от храмовете в Нара са обявени за обекти на световното наследство на ЮНЕСКО. Храмът Тодайджи е абсолютно задължително място за посещение. Това е един от най-значимите храмове в Япония и в него се намира най-голямата бронзова статуя на Буда в света. Задължително трябва да посетите и градините Исуен. Тя е перфектно поддържана. Разполагат и с чайна къща. И имат най-добрия пример за "заимстван пейзаж", включващ близките планини и храмове в дизайна на градината. Посетете храма Нигацу-до. Ако сте отседнали в Нара, планирайте да посетите това място през нощта. Хирошима е място, което задължително трябва да посетите, ако обикаляте този район на острова. Отделете ден за обучение и спомени в Мемориалния парк на мира в Хирошима.
Токийското летище Haneda Airport (HND) и международното летище Narita International Airport (NRT) са най-натоварените летища в Япония. Макар че някои международни полети минават през Ханеда, това е предимно вътрешно летище, така че по-голямата част от международните пътници ще пристигат през Нарита. Ще трябва да организирате трансфери до хотела си от летищата Нарита или Ханеда. Нарита се намира на около 65 км източно от центъра на Токио, докато Ханеда е на около 17 км южно. Япония е страна с много силна национална идентичност и поведение. Нарушаването на тези поведенчески норми определено се възприема с неодобрение. Ето няколко основни японски културни очаквания. Не говорете на висок глас и не отговаряйте на телефона си в метрото, автобуса или влака. Не яжте на тези места. Ходенето и храненето понякога се възприемат с неодобрение. Заставайте от лявата страна на ескалатора. Спазвайте правилата в онсен. Не хвърляйте боклук - Япония е безупречно чиста. Ако не сте сигурни дали нещо е позволено, просто попитайте. Много японци знаят, че е малко вероятно чужденците да са наясно с японските норми и очаквания, и с удоволствие ще ви помогнат. Уважавайте и местата за поклонение. Всички храмове и светилища ще имат правила и указания, ясно изписани на английски език или с картинки, но въпреки това някои хора все още не са в състояние да ги разберат. Не бъдете от онези пътешественици, които създават лоша слава на всички останали. Свалете обувките си. Това е обичайно навсякъде в Япония. В някои случаи може да се наложи да ги събуете, преди да влезете във фоайето на хотела. По-често обаче от вас се очаква да оставите обувките си в заслоните до вратата на хотелската си стая. Това е особено често срещано в по-традиционните японски хотели.
Япония е дълга и тясна, разтеглена страна. Тя има планински район в северната част, който привлича скиорите през зимата. Южният остров Окинава е популярно място за плажове, а гмуркачите са възхитени от недокоснатия му пъстър подводен свят. Най-популярните туристически точки Токио и Киото са разположени между тези два региона. Най-доброто време за пътуване до Япония очевидно зависи от вашите интереси и региона, който искате да посетите. За посетители, които пътуват за първи път и искат да видят най-интересните забележителности на страната, е пролетта и есента. Пролетта е отличен сезон за посещение на Япония. Разбира се, ако успеете да организирате плановете си така, че да съвпаднат с така наречената сакура - известните вишневи цветове. Черешовите дървета започват да цъфтят в южната част на Япония и постепенно превръщат цялата страна в пъстра цветна изложба. Вишневите цветове привличат огромен брой хора в цялата страна, японците дори организират ханами в парковете. (Ханами е празник за гледане на цветя). Температурите ще варират от 15 градуса по Целзий до 25 градуса по Целзий. През март и април може да се случи случаен дъжд, а през май започва да вали по-често и по-силно. Лятото в Япония е топло с температури, които често надвишават 30 градуса по Целзий. Влажността на въздуха прави студения вятър още по-неприятен, ако не сте свикнали с тропическия климат. През юни и юли статистически са най-много валежи. Това се отнася за по-голямата част от страната, като само северният полуостров Хокайдо е пощаден основно от валежите. Дори след края на дъждовния сезон времето остава горещо и влажно. Официалният сезон на тайфуните започва през май, но тайфуните, които могат да нарушат ежедневието, се срещат най-често през август и септември. Много нацумацури се организират през лятото. Natsumatsuri е летен фестивал. Той е повод японските жени да извадят от гардероба своите цветни юкати. Огромни тълпи се събират около сергиите за храна и напитки и заедно наблюдават фойерверките. Есента е друго чудесно време за пътуване до Япония. Япония е дом на много обширни паркове и гори, а есенните цветове ги превръщат в разкошна и цветна палитра. Манията по есенните листа не може да се мери с популярността на сакурата, но това не може да попречи на японците да ѝ дадат специална дума: Koyo. Есенните температури започват от около 26 градуса по Целзий. Когато посетите Япония през октомври, обикновено все още ще можете да се насладите на приятни температури, които надвишават 20 градуса по Целзий. През месец ноември температурата спада под 20 градуса по Целзий до 15 градуса по Целзий. Зимата обявява слабия сезон в повечето части на Япония. Единствено Хокайдо, с неговите многобройни ски курорти, преживява пик на туризма през този сезон. Температурите в Хокайдо варират около 0 градуса по Целзий. В централна и южна Япония тя е около 10 градуса по Целзий. През януари и февруари в Токио може да падне малко топящ се сняг, но обикновено той не се задържа дълго. Това е нетипично време за посещение на Япония, но страната предлага някои забавни неща през зимата. Чудесен пример за това са снежните маймуни, които можете да видите да се къпят в онсен. Можете също така да посетите идилични селца като Ширакава-го, които са много очарователни, когато са покрити със слой пресен сняг.
Полетите до Япония вече не са толкова скъпи, колкото преди няколко години, но все още отнемат голяма част от бюджета ви. Препоръчваме ви да започнете да търсите полети веднага щом определите датите на пътуването си. Цените на полетите варират непрекъснато и е трудно да се предвиди кога е най-подходящият момент за покупка. Япония не е най-евтината страна за разглеждане, но доброто планиране може да ви спести много пари. Хотелите ще отнемат най-голяма част от бюджета ви за пътуване. Можете да спестите много пари, като ги резервирате няколко месеца по-рано. Транспортът е второто по големина перо в разходите. Често можете да спестите от него, като използвате местни карти с отстъпка или специални туристически карти. Храната в Япония е сравнително евтина. Вече стана ясно, че настаняването в Япония е доста скъпо. Има много различни видове настаняване и за всеки бюджет може да се намери нещо подходящо. Най-разпространените от тях обикновено са следните. Градски хотел: От класически до модерни - има всичко. Въпреки че стаите обикновено са сравнително малки. Капсулен хотел: Особеност в Япония. Вместо стая, разполагате със собствена малка футуристична капсула, подобна на космическа. Хостели: Или в обща стая в общежитие, или в самостоятелна двойна стая. Рьокан: Традиционен хотел със стаи, декорирани с рогозки татами. Обикновено се спи на японски футон.
При пътуване до Япония едно от задължителните неща е да се насладите на традиционната кухня. Класически и традиционни ястия в Япония. Суши: какво друго очаквахте? Най-известното японско ястие се среща в изобилие навсякъде и по всяко време. Има и много ресторанти с бягащи суши машини (където сушито се движи по конвейер). Рамен: Рамен е японска супа с юфка, но думата "рамен" всъщност се отнася за специфичната юфка в супата. Начинът на приготвяне и използваните съставки се различават на различните места. Окономияки: специалитетът в Осака. Окономияки е ястие, приготвено от яйца и зеле, както и от някои други съставки (например зеленчуци, месо и др.) и подправено със специален сос. По традиция то се пържи на железен тиган - обикновено пред очите ви. Takoyaki: също специалитет от Осака. Takoyaki са малки топчета от тесто, във всяко от които е вградено малко парче октопод. Топчетата се заливат със специален сос и люспи Katsuobushi (тънки люспи, направени от сушена риба). Мочи: Малки, лепкави и дъвчащи оризови питки с различни пълнежи. Японците смятат, че е невъзпитано да се яде, докато се върви, така че уличната храна има друго значение в сравнение с онези пържещи улични сергии, които можете да видите в Югоизточна Азия. Всяка сергия е ресторант с четири места, където можете да хапнете няколко хапки, преди да преминете към следващата. На всяка втора сергия се продават якитори - шишчета с месо или зеленчуци на скара, които имат вкус на овъглена скара. Те са покрити със сладък, лепкав сос терияки или подправени с щипка сол. Един от най-добрите градове за улична храна е Осака. Националната напитка на Япония е саке, което по същество е оризово вино. За да се получи саке, оризът трябва да се измие и попари, да се смеси с мая и коджи, след което да се остави да ферментира. Съществуват различни степени на качество на саке. Въпреки че сакето е националната напитка на Япония, японците все още предпочитат бирата пред оризовото вино. Ако нито сакето, нито бирата ви вълнуват, японците имат още една карта в ръкава си: японско уиски. Обикновено се пие чисто и е изключително популярно сред японските бизнесмени, уискито е доста търсено в Япония. Ако оставим алкохола настрана, зеления чай може да се нарече национална напитка на Япония. Интересно е, че в Япония се пие повече чай, отколкото дори във Великобритания.
Най-доброто време за посещение на Япония е през пролетта (от март до май) и есента (от септември до ноември). Тогава Япония е най-жизнена, а нежните вишневи цветове или яркочервените листа добавят контраст към пейзажа.
Традиционната японска диета е богата на следните храни: риба и морски дарове, соеви храни - най-разпространени са едамаме, тофу, мисо, соев сос, тамари и натто, плодове и зеленчуци, морски водорасли, ориз или юфка, темпура.
Макар че повечето местни жители, особено по-възрастните мъже, предпочитат да носят панталони и ризи, няма твърдо правило, че и туристите трябва да носят такива. Tениска, къси панталони и маратонки са добре като облекло. Важни са чорапите, тъй като прекарвате много време без обувки - посещавате храмове, светилища, традиционни ресторанти и т.н.
Десет дни са достатъчни за човек, който посещава Япония за първи път, но ако удължите този маршрут до две седмици ще видите максимално от това, което предлага страната.
Посочването на хора или вещи се смята за грубо в Япония. Вместо с пръст да посочат нещо, японците използват ръка, за да махнат леко с ръка към това, което искат да посочат. Когато говорят за себе си, хората използват показалеца си, за да докоснат носа си, вместо да посочат себе си.
Японско стандартно време (JST), UTC +9 - Без лятно часово време. Разликата с България е +7 часа.
Нивото на престъпност в Япония е ниско. Могат да се случат дребни кражби, като например отмъкване на чанти в популярни туристически обекти, но това е рядко.